Winners 2019

Overall Concours

Best of Show – 1928 Auburn 8-115 – Al and Barbara Mason – Purcellville, Virginia

Timeless Elegance – 1928 Isotta Fraschini 8A SS – Peter Boyle – Oil City, Pennslyvania

People’s Choice – 1961 Porsche 356 Roadster – Jerry Peters – Braselton, GA

Concours Awards

Class 2

Outstanding in Class – 1934 Lincoln KB Dennis Kiefer – Memphis, Tennessee

Best of Class – 1928 Auburn 8-115 Al and Barbara Mason – Purcellville, Alabama

Class 4

Outstanding in Class – 1938 Steyr 220 Peter Boyle – Oil City, Pennsylvania

Best of Class – 1928 Isotta Fraschini 8A SS – Peter Boyle – Oil City, Pennsylvania

Best Paint and Finish – Presented by Barry Mequiar

Class 6

Outstanding in Class – 1932 Ford – Tom Hardy
Best of Class – 1932 Ford B – Alan & Angie Johnson – Gadsden, Alabama

Class 7

Outstanding in Class – Lot 9 – 1931 Henderson KJ – John Landstrom – Norcross, Georgia

Best of Class – Lot 9 – 1927 BMW R42 – John Landstrom – Norcross, Georgia

Class 8

Outstanding in Class – 1958 DeSoto Firedome – Brad Jones – Greensboro, North Carolina

Best of Class – 1960 Chevrolet Impala – Kayo Erwin – Soddy Daisy, Tennessee

Class 9

Outstanding in Class – 1962 Chevrolet Corvette – Steve and Kim Wittler – Soddy Daisy, Tennessee

Best of Class – 1962 Chevrolet Corvette – Nunu Lowry – Ooltewah, Tennessee

Class 10

Outstanding in Class – 1957 BMW Istetta 300 – Joel Cheek – Newnan, Georgia

Best of Class – 1987 BMW 535i – Steve and Kim Wittler – Soddy Daisy, Tennessee

Class 11

Outstanding in Class – 1952 Porsche 356 Roadster – Robert Ingram – Durham, North Carolina

Best of Class 1961 Porsche 356 Carrera – Robert Ingram – Durham, North Carolina

Class 11A

Outstanding in Class – 1989 Porsche 930 Turbo – Harmut Van Seelen – Greenwood, South Carolina

Best of Class – 1971 Porsche 911L – Bob Bailey – Sarasota, Florida

Class 11B

Outstanding in Class – 1959 OSCA Prototype – Peter Boyle – Oil City, Pennsylvania

Best of Class – 1954 Siata 200CS – Walter Eisenstark – Bluffton, South Carolina

Class 12

Outstanding in Class – 1965 Ford Mustang – Stacy Moore – Knoxville, Tennessee

Best of Class – 1965 Shelby GT 350 – Brent Galloway – Chesnee, South Carolina

Class 13

Outstanding in Class – 1963 Chevrolet Corvette Grand Sport – Miles Collier – Naples, Florida

Best of Class – 1966 Lola T70 – Willis Woerheide – Hilton Head, South Carolina

Rallye Awards

People’s Choice – 1970 Porsche 911T – Mackenzie Jabaley – Signal Mountain, Tennessee

Time Trial Awards

Group 1 – Brass Era – Perry Freeman – 1918 American LaFrance

Group 2 – Prewar – Bill Stelcher – 1929 Ford Model A

Group 3 – Front-engined Grand Prix – Chip Wright – 1938 Wolseley Special

Group 4 – 50s – 60s Small Bore – David Blakey – 1967 MGBGT

Group 5 – 50s – 60s Large Bore – Joe Palmer 1965 Shelby Mustang

Group 6 – 70s Small Bore – Norm Murdock – 1972 Ford Capri

Group 7 – 70s Big Bore – Bill Elliot – 1970 Boss Mustang

Group 8 – Open Wheel – David Roberts – 1978 Lightning Indy Car

Group 9 – Can Am – Martin Lauber – 1966 Lola T70

People’s Choice

Fastest Time of Day

Mecum Auctions

The Pace Grand Prix

Canossa Fall Rally

Car Clubs

Concours d'Elegance

Panel Discussions

Celebrity Guests

Family Activities

Event Schedule

Directions & Parking

Become a Sponsor

Vendors & Exhibitors

Volunteer

Hotels

West Village Attractions

Chattanooga Activities